1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Serwis/Pomoc

1. FAQ dotyczące instalacji programu:

 • na Windowsie Vista i 7 przed rozpoczęciem instalacji programu zalecane jest wyłączenie funkcji kontrola konta użytkownika. Należy zrobić to z poziomu panelu sterowania i ikony konta użytkowników
 • na Windowsie Vista i 7 NIE należy instalować programu w folderze systemowym Program Files
 • nie zaleca się zmiany domyślnej lokalizacji instalacji środowisko pracy dot4CAD (domyślna lokalizacja C:Program Files)

2. Czy program działa bez klucza USB?
Nie, program działa tylko z podłączonym do danego komputera kluczem USB.

3. Czy na kluczu usb można zapisywać projekty lub inne dane?
Nie, klucz usb nie jest przenośną pamięcią typu flash. Jest jedynie urządzeniem zabezpieczającym program.

4. Posiadam program CAD Kuchnie Max, ale nie działają mi moduły dodatkowe.
Najprawdopodobniej nie zostały wprowadzone odpowiednie kody. W celu ich wprowadzenia należy uruchomić program, zamknąć wybór projektów i kliknąć ikonkę kody dostępy (kłódkę w lewym górnym rogu).

5. Wprowadziłem/am kod do programu CAD Decor/CAD Kuchnie, a w tabelce z kodami są wolne pola. Co z nimi zrobić?
Pola te przeznaczone są dla modułów dodatkowych (nazwy modułów znajdują się z lewej strony tabeli). Uzupełniamy je tylko wtedy, gdy posiadamy któryś z nich. W przeciwnym razie pola pozostawiamy puste.

6. Po uruchamieniu programu pojawia się tabelka z kodami.

 • nie został wprowadzony kod licencyjny programu (CadDecor / CadKuchnie)
 • lub kod został wprowadzony błędnie (zazwyczaj w takiej sytuacji kod podświetlony jest na żółto)
 • klucz usb nie został podłączony do komputera przed uruchomieniem programu

7. Nie działają funkcje pod prawym przyciskiem myszy (np. przesuń, obróć, kopiuj itp.)

 • należy zamknąć program
 • na skrócie od programu CadDecor / CadKuchnie klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy właściwości i klikamy przycisk „Znajdź element docelowy” (Win XP) / „Otwórz lokalizację pliku” (Win Vista, 7)
 • należy uruchomić plik reset_menu (CadDecor) lub reset_menu_paradyz (CadDecor Paradyż) lub reset_menu_meble(CadKuchnie)

8. Jak zmienić kolor tła środowiska pracy dot4cad?
Po uruchomieniu projektu, z menu Informacje należy przejść do menu Ustawienia i tam wybrać opcję Biały ekran / Czarny ekran.

9. Chcę utworzyć nowy projekt, ale przycisk Nowy (Dalej) jest nieaktywny.
Najprawdopodobniej nie zostały uzupełnione pola Nazwa rysunkuprojektu lub Nazwisko projektanta.

10. Jak zmienić folder zapisu projektów?
W oknie Wybór projektu klikamy przycisk Opcje , następnie ikonkę lupki w pasku ścieżki i wskazujemy folder w którym mają zapisywać się projekty. Zatwierdzamy przyciskiem OK. Jeśli ścieżka jest poprawna, to klikamy przycisk Dodaj i następnie Ustaw jako domyślny.

11. Problem z otwarciem projektu.
Na liście z projektami znajduje się przycisk Odzyskiwanie , który uruchamia funkcję pozwalającą odzyskać i zapisać pod zmienioną nazwą problematyczny projekt.

12. Jak w najprostszy sposób przygotować pliki projektu w celu wysłania go mailem.
W oknie wybór projektu, klikamy na danym projekcie prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję Eksportuj dokument(y) i wskazujemy miejsce zapisu folderu skompresowanego zip. Tak zapisany projekt, w prosty sposób można dodać jako załącznik do wiadomości e-mail.

13. Jak poprawić jakość wizualizacji? (Poszarpane krawędzie)
Jedynym sposobem poprawienia jakość wygładzania krawędzi jest zmiana parametru antyaliasingu. Aby to zrobić należy na otwartym projekcie, w środowisku dot4CAD wpisać komendę anty, zatwierdzić przyciskiem enter i wybrać maksymalną możliwą wartość. (Wartość ta zależna jest od karty graficznej. Brak możliwości wyboru jest prawdopodobnie spowodowany, albo słabą kartą graficzną albo problemem ze sterownikiem karty graficznej).

14. Dlaczego do programów CAD Decor / CAD Kuchnie zalecane są karty graficzne NVIDIA GeForce?
Sterowniki kart graficznych NVIDIA GeForce są najbardziej zoptymalizowane i charakteryzują się najmniejszą zawodnością pod kątem obsługi bibliotek OpenGL (na których oparte są wizualizacje programów CAD Decor / CAD Kuchnie).

15. Konfiguracja kart graficznych dla laptopów z technologią Nvidia Optimus.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić miejsce instalacji środowiska dot4cad. Aby to zrobić proszę kliknąć na znajdującej się na pulpicie ikonce dot4cad prawym przyciskiem myszy, wybrać właściwości i tam zlokalizować pozycję „element docelowy”. Następnie proszę kliknąć w okienko znajdujące się obok i strzałką na klawiaturze przesunąć się maksymalnie w lewo. Ścieżkę znajdującą się w tym okienku należy zanotować lub zapamiętać. Następnie na zamkniętym programie, na pulpicie należy kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać „panel sterowania nvidia”. Z lewej strony okna proszę wybrać zarządzanie ustawieniami 3D, z prawej przejść na zakładkę ustawienia programu i kliknąć przycisk dodaj. Wskazujemy plik o nazwie icad.exe* , który znajduje we wcześniej zanotowanej lokalizacji**. Po zatwierdzeniu wyboru, w panelu sterowania nvidia, w punkcie drugim(2) wybieramy „procesor NVIDIA o dużej wydajności”. Po zatwierdzeniu zmian proszę uruchomić program, dowolny projekt i wpisać komendę anty , wybrać 16x i ponownie uruchomić program.
* Rozszerzenie .exe nie zawsze jest widoczne, co wynika z konfiguracji systemu Windows
** Najczęściej jest to C:\Pliki programów (x86)\dot4cad
Więcej informacji na temat Technologii Nvidia Optimus na stronie www.nvidia.pl.

16. W trakcie uruchamiania się programu pojawia się komunikat „Błąd pobierania pliku (Socket Error #11004)”. Program automatycznie uruchamia aktualizator internetowy w dwutygodniowych odstępach. Komunikat ten informuje nas, o braku połączenia komputera z internetem (czyli o braku możliwości pobrania aktualizacji do programu).

17. Co zrobić gdy podczas obliczeń rendera wyświetli się komunikat „The NVIDIA OpenGL driver lost connection with the display driver…”?
Jeśli wystąpi u Państwa ten problem, należy zamknąć tryb wizualizacji i w środowisku CAD wpisać na pasku Command Bar polecenie „anty”, i w nowo otwartym oknie kliknąć przycisk „Slow rendering” (pl: wolny render). Spowoduje to spowolnienie obliczeń rendera, ale zabezpieczy przed wyłączaniem sterownika. Aby przełączyć się na wolniejszy tryb, nie trzeba restartować programu, jednak jeśli zmianę tę poprzedził błąd sterownika, prosimy ponownie uruchomić program.

Jeżeli nie ma tutaj Twojego pytania, wejdź do działu "Kontakt" i napisz do nas: